Anasayfa C Dilinde İlk Kod

C Dilinde İlk Kod

Okan

C Programlama Dilini Giriş

Bu bölüme başlamadan önce Programlama Dili nedir ve Neden C Dili yazımı okuyabilirsiniz

Genel olarak günümüzde C tabanlı programlama dilleri tercih edilmektedir.

C programlama dili 1972 yılında AT&T Bell laboratuvarında, Dennis Ritchie ve Ken Thompson tarafından UNIX işletim sistemiyle birlikte kullanılmak üzere tasarlanmış genel amaçlı bir programlama dilidir.

Bilgisayar belleğinin nasıl çalıştığını anlamak C programlama dilinin önemli bir yönüdür.

C dili, hemen her alanda kullanılmaktadır. Günümüzde Nesne yönelimli programlama dilleri (C++,JAVA) ve script dilleri (JavaScript,PHP,ASP) gibi programlama dilleri C dilinden esinlenmiştir.

Şimdi C dilinde ilk kodumuzu yazmaya başlayalım..

C Programlama Dili “Merhaba Dünya”

C dilini tasarlayan Dennis Ritchie’nin C dilini ilk olarak bu kod ile dünyaya tanıtmasından dolayı, kodlamaya “Hello World” ile başlamak gelenek olmuştur.

#include <stdio.h>

main()
{
	printf(" Merhaba Dunya");
}

Şimdi en basit haliyle oluşturulmuş ilk programımızı inceleyelim.

#include <stdio.h> : C standart kütüphanesinde tanımlanan tüm fonksiyon, veri türleri her biri bir başlık dosyası içinde tanımlanmıştır. Bu başlık dosyalarını, #include ifadesini kullanarak programımıza dahil ediyoruz.

main() : main() özel bir fonksiyondur. Ana programın bu dosyada saklandığını belirtir. Programın yürütülmesi bu fonksiyondan başlar. Bu yüzden her C programında bir tane main() fonksiyonu olmalıdır.

printf(): printf() standart kütüphanede bulunan ekrana yazı yazdırma fonksiyonudur. stdio.h dosyası bu fonksiyonu kullanmak için program başına ilave edilmiştir.

Kodun ekran çıktısı aşağıdaki şekildedir:

c-dili-ilk-kod

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Kabul Et Tamamını Oku

Gizlilik Politikası