Anasayfa Java Dili İlk Kod

Java Dili İlk Kod

Okan

Java Programlama Diline Giriş

Java programlama dili, Sun Microsystems firmasının mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilen ve yine Sun Microsystems tarafından 1995 yılında piyasaya sürülen, açık kaynak kodlu ve çok işlevli nesne yönelimli bir dildir.

Programlamaya yeni başlayanlar Programlama Dili Nedir? yazımı okuyup devam edebilirler.

Java programlama dili hakkında detaylı anlatım için Java Programlama Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

java programlama dili

Java dili platformlardan bağımsız çalışma gereksinimi sonucunda ortaya çıkmıştır. O zamanlar bir program yazıldığı işletim sistemi dışında başka bir işletim sistemi üzerinde çalışmıyordu. Java programlama dilinde ise JVM ( Java Virtual Machine) sayesinde yazılan programlar, platformandan bağımsız olarak her işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır.

JVM ( Java Virtual Machine)

Java programları derlendikten sonra byte koda yani bilgisayarın anlayacağı dile dönüştürülür. JVM, bu byte kodları adım adım yorumlar. Hazır olan byte kodları, o makine üzerinde yorumlanarak işletim sisteminin kullanımına sunar. Böylece Java programlama dili platformdan bağımsız olarak çalışır.

Java dili için sık kullanılan “Write once run anywhere” (Bir defa yaz, her yerde çalıştır) sloganı da buradan gelmektedir. Bu özelliği sayesinde uzun süredir Dünyada En Çok Kullanılan Programlama Dillerinin arasında yer alır.

Java dili çoğu özelliğini C ve C++ dilinden almaktadır. Nesne Yönelimli kısmında C++ diline söz dizimi (syntax) olarak da C diline benzerdir.

Şimdi de ilk kodumuzu yazarak Java programlama diline giriş yapalım.

Java Programlama Dili “Merhaba Dünya”

C programlama dilini tasarlayan Dennis Ritchie’nin C dilini ilk olarak bu kod ile dünyaya tanıtmasından dolayı, kodlamaya “Hello World” ile başlamak gelenek olmuştur.

package kodbloklari.com;

public class ilkkod {

	public static void main(String[] args) {
		// program tarafından okunmaz
		System.out.println("Merhaba Dünya");
	}
/* 
program tarafından
çalışmaz
*/
}

class: Java programlama dilinde her şey bir class olduğundan dolayı ekrana yazı yazdırırken niçin bile bir class oluşturmamız gerekiyor.

main(): Programlar ilk olarak main() metodu içerisinden başlar. Programların çalışabilmesi için her programda main() metodu olması gerekir.

system.out.println(): Ekrana yazı yazdırmamızı sağlana metottur.

( // ): Açıklama satırı için kullanılır. Program tarafından okunmamasını istediğimiz yerlerde kullanırız. Genellikle büyük projelerde geriye dönüldüğünde nerede ne yapıldığını hatırlamak için kullanılır.

( /*….*/ ) : Eğer birden fazla satırı açıklama satırı haline getirilecekse bu şekilde kullanılır.

Java dili örnekleri için Java Örnekleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Kabul Et Tamamını Oku

Gizlilik Politikası